Nadruk na długopisach za pomocą tampondruku


Tampondruk jest pochodną techniką druku wklęsłego. Do nakładania farby drukarskiej wykorzystywany jest miękki, gładki stempel nazywany tamponem. Dostosowuje się on do kształtu zadrukowanego obiektu, dzięki czemu pozwala na wykonanie znakowania nawet wyjątkowo nierównych oraz nieregularnych powierzchni. Po dobraniu odpowiedniego rodzaju farby, możliwe jest nanoszenie nadruku na metal, szkło, gumę, tkaniny, tworzywa sztuczne oraz inne podłoża.

Przebieg drukowania

Pierwszym etapem tampondruku jest pokrycie matrycy farbą. Następnie jej nadmiar jest usuwany przy użyciu rakli, dzięki czemu wypełnione pozostają jedynie szczeliny wzorca. Tampon dociskany jest do płytki wzorcowej, po czym przenoszona jest na niego farba. Po dociśnięciu tamponu do zadrukowywanej powierzchni, ostatecznie następuje osadzenie farby.

Wykorzystanie tampondruku

Aby wykonać tampondruk, konieczne jest wykorzystanie tamponiarki, tamponu, farby oraz matrycy, czyli szlifowanej płytki z odpowiednio wytrawionym wzorem. Technika ta ma bardzo zróżnicowane zastosowanie. Wykorzystywana jest między innymi do personalizacji długopisów oraz innych gadżetów reklamowych, a także zadrukowywania paneli czołowych sprzętu RTV, AGD czy części samochodowych.