Popularne techniki znakowania pozwalają na bardzo szerokie możliwości personalizacji rozmaitych produktów. Większość znanych technologii wymaga zastosowania specjalnych maszyn, obsługiwanych przez zaznajomionych ze swym fachem operatorów. Zazwyczaj wybór metody podyktowany jest rodzajem materiału docelowego, jednak występują od tej reguły odstępstwa.
Promień lasera generowany jest w specjalnej tubie, która poprzez zestaw zwierciadeł przekazuje wiązkę do ruchomej, przemieszczającej się nad docelowym przedmiotem karetki. Wewnątrz umieszczona jest soczewka, której promień skupia się na obranianej powierzchni. Za sprawą minimalnego rozmiaru plamki, cała moc lasera skupiona jest w niewielkim punkcie. Szybkość przemieszczania się karetki oraz moc tuby mogą być sterowane przez operatora.
Wykorzystywany w tampondruku stempel posiada odpowiednią miękkość oraz gładkość. Za sprawą optymalnego kształtu, tampon ten umożliwia znakowanie nawet na nieregularnych i nierównych powierzchni. W zależności od rodzaju materiału, w procesie tym wskazane jest dobranie odpowiedniego typu farby.
Druk cyfrowy UV
Nadruk UV powstaje poprzez naniesienie na powierzchnię sztywną kilku kolorów rastrowych. Każdy z nich jest jednotonalnym, szczegółowym obrazem, składającym się z sieci niewielkich punktów. Stosowane w tej technologii farby drukarskie należą do produktów translucentnych, które wyróżniają się podwyższoną przepuszczalnością światła.
W procesie tym wykorzystywana jest rozgrzana mosiężna matryca, która pozwala na tłoczenie logo lub innych wzorów na materiale skórzanym. Pożądane znakowanie wyciskane jest za pomocą odpowiedniej prasy, z wygrawerowanym wcześniej wzorem. Naniesiony na materiał znak jest wyjątkowo trwały i nie może być usunięty ze skóry w żaden sposób.